Platon Technologies
neprihlásený Prihlásiť Registrácia
SlovakEnglish
open source software development oslavujeme 10 rokov vývoja otvoreného softvéru! Piatok, 20. máj 2022
O nás
Magazín
Otvorený softvér
CVS
Služby
Index  »  Tlačové správy  »  Stanovisko ku kompromitácii stránok prezidentských kandidátov

Stanovisko Platon Group ku kompromitácii webových stránok prezidentských kandidátov

Autor: Ondrej Jombík | Sekcia: Tlačové správy | Dátum: 2009-03-11

Stanovisko
PDF PDF dokument
62 kB
Za uplynulé dva dni sme boli svedkami kompromitovania (hacknutia) webstránok dvoch prezidentských kandidátov - Zuzany Martinákovej a súčasného prezidenta Ivana Gašparoviča. Účastníci prezidentskej kampane ale i široká verejnosť sa pýtajú ako je niečo také vôbec možné. K tomuto vydávame naše stanovisko.

Napriek tomu, že internet sa stal súčasťou nášho každodenného života, stále sme krajina, v ktorej sa technológie a internet prudko vyvíjajú. To má za následok, že sa prihliada v prvom rade na kapacity a rýchlosti internetových služieb, tiež ich dobrú cenu a bezpečnosť sa tak často dostáva do úzadia.

Možnosť modifikovať cudziu stránku sa dá spravidla dvomi spôsobmi - buď získaním prístupového hesla, alebo zneužitím bezpečnostnej chyby v stránke alebo na serveri.

  1. Pri aktualizácii stránky dochádza medzi osobným počítačom (resp. laptopom) a internetovým serverom, kde je stránka uložená k bežnej komunikácii, podobnej ako keď pristupujete do svojej e-mailovej schránky. Ak je táto komunikácia nezabezpečená (napr. HTTPS protokolom), môže prísť k odchyteniu hesla, ktoré vedia hackeri zneužit a to aj neskôr.
  2. Server alebo stránka je rovnako ako iné bežné aplikácie počítačový program, ktorý môže (ale nemusí) obsahovať chyby. Ak hackeri o tejto chybe vedia, môžu ju zneužiť a stránku pozmeniť. V závažnosti od chyby môžu pozmeniť buď celú stránku, alebo iba niektorú jej časť.

Ak vylúčime možnosť, že si volebné tímy kandidátov pozmenili svoje stránky sami (v duchu hesla aj zlá reklama je na niečo dobrá), jedna z týchto dvoch možností kompromitovania webstránky bola použitá aj v týchto ``prezidentských'' prípadoch.

Pravdepodobne nešlo o cielenú politickú kampaň, nakoľko zmeny boli skôr humorného charakteru. Nie je ale vylúčené, že podobné aktivity sa môžu diať v budúcnosti s cieľom vyslovene poškodiť protikandidáta, či už malou úpravou jeho stránky, alebo dokonca vyradením celého servera z prevádzky na určitý čas. Preto treba internetovú bezpečnosť brať veľmi vážne, obzvlášť v oblastiach a sférach, ktoré majú dopad na celú spoločnosť.


Pre viac informácií a odbornejších detailov kontaktujte:


Mediálne výstupy:

Čo je Platón?
Platón bol veľmi doležitý filozof starovekého Grécka, študent Sokratesa a učiteľ Aristotela. viac info...

Platon Group zastrešuje slovenskú skupinu vývojárov otvoreného softvéru. Vyvíja, spravuje, dokumentuje niekoľko úspešných open-source projektov.

Platon Technologies, s.r.o. je mladá a dynamicky rozvíjajúca sa spoločnosť, ktorá má za cieľ prinášať otvorené technológie do komerčnej a verejnej sféry.

Podporte nás

Výkonný webhosting
a multihosting

Platon Webhosting

Super rýchle servery
a profesionálna administrácia

Virtuálne, dedikované a manažované servery

Vývoj
Diskusia k článku
norton.com/setup https://nortonsetup.store 2019-11-24 14:32
celik.burak sulphur crested cockatoo for sale 2022-03-23 13:49
Schmerzmittel Schmerzmittel Kaufen 2022-04-07 00:53
pijnstiller     pijnstiller te koop 2022-05-12 14:39

   

 
Copyright © 2002-2006 Platon Group
Stránka používa redakčný systém Metafox
Na začiatok · Odkazový formulár · Prihláška
Upozorniť na chybu na PLATON.SK webstránke · Podmienky použitia · Ochrana osobných údajov